Masopustní průvod od ZŠ Dr. Hrubého

13.2.2018

S radostí a dobrou náladou do školy, a to i v sobotu!

A proč ne? Ne vždy je totiž lepší doma sedět a louskat buráky (dnes to většinou znamená spíše tupě zírat do svých tabletů).

„…Tak tedy - sejdeme se před devátou hodinou ranní u naší školy. Přijďte, rádi vás uvidíme, a kdo dorazí v masce, bohatě bude odměněn,“ řekla paní učitelka, která do průvodu přikráčela  v maškaře jako slepice.

Rozpustilý průvod masek a maškar dominoval sobotnímu dopoledni 10.2.2018. Vyrazil od Základní školy Dr. Hrubého přes náměstí Svobody Bezručovou ulicí až na Hlavní náměstí ve Šternberku.

V žádném masopustním průvodu nesmí chybět medvěd doprovázený ostatními maškarami. Který pan učitel se skrýval pod huňatou hlavou připomínající Kubíka? Překvapení kolemjdoucí mohli potkat nejen usměvavého medvěda s plnou náručí rohlíčků a koláčků, ale také slepici s košíkem sladkostí pro děti, dále viděli typickou maškaru kobyly, ovce či mnoha dětmi oblíbeného jednorožce. V průvodu nám nechyběl ani kominík a kytarista v jednom. Blížící se jaro nám připomněla zahradnice s košíkem plným šneků (slaného pečiva se salámem a sýrem) a barevných žížal (pendreků), které přinesla ze své zahrádky. Žebrák (co spíše nabízel dobroty, než žebral), smrt nebo bába s dědkem si průvod doslova užívali. Do pohádky jsme zase zavítali při pohledu na známé postavičky Jú a Hele. Na veselou notu nás naladila kolegyně pastelka, která nejen nabízela barevné lentilkové muffiny ,ale zároveň svým zpěvem doprovázela kytaristu kominíka a muzikanty z Hlásnice, kteří se jako rodiče našich dětí do akce velmi aktivně zapojili. Mezi dětmi nejmenšími jsme mohli spatřit vodníka, berušku, zajíčka, neposednou jahodu a mnohé další milé dětské kostýmy.

K veselému průvodu se postupně přidávali malí i velcí, staří i mladí, lidé v maškarách i bez. U Expozice času se připojil i harmonikář, šašek, žonglér a další medvěd i s medvědářem. V plné parádě, s muzikou a v dobré náladě jsme okolo půl desáté dorazili na Hlavní náměstí, kde nás vřele přivítal sám pan starosta. Ten svým slovem a přípitkem celou akci oficiálně zahájil a nám všem předal právo veselit se, jíst a pít, co hrdlo ráčí. Koblihy z ošatek pořadatelům doslova mizely před očima. A po putování ulicemi našeho města a dobrém jídle jsme se trochu zklidnili a příjemně odpočinuli u loutkového divadla v podání šternberských ochotníků.

A kdeže se tancovalo? Vy jste nebyli na našem školním plese? To je škoda, hezky byste si tance užili.

Myslím si, že příští rok se nám podaří roztancovat i to naše náměstí. Byla to letos taková malá nečekaná premiéra, ale příště….to už si při tanci budeme zpívat tu známou masopustní píseň:

„Nad Šternberkem, pod Šternberkem, tancovala bába s dědkem, muzika hrála, vrčela, fajfka mu z kapsy trčela…“

Na závěr přidávám reakce našich žáků, kteří se akce aktivně účastnili ( díky patří především 6.B).

„Strašně se mi tato akce líbila a myslím si, že by něco takového mohlo být častěji. V masce jsem se cítila dobře, konečně jsem byla oblečená tak, jak se mi to líbilo. Věřím, že se to líbilo i ostatním lidem a příští rok nás bude určitě ještě víc…“

„Masopustní průvod byl super, byla to zábava, s učiteli a spolužáky ze školy zase trochu jinak. Cestou na náměstí jsem zvedala koni hlavu, protože padala, ale jinak to bylo fajn, jen mi byla zima.“

„Oceňuji odvahu všech, co byli v maskách, některé masky bylo určitě dost těžké vyrobit - například tu kobylu a jít celou cestu v předklonu, to muselo být vyčerpávající…“

„Šla jsem za koně, bylo v tom horko a Eliška za mnou nic neviděla, protože byla v předklonu, ale jídlo jsem jí podávala dírou.“

„Celý den v masce bezdomovce byl zajímavý a netradiční. Přes jemně potrhané ošacení trochu mrazilo, ale užil jsem si to. Dokonce jsem přes popraskané sluneční brýle viděl všechno trochu jinak, viděl jsem mnoho stánků s masem a s jinými dobrotami. Jsem rád, že přišlo tolik mých spolužáků.“

„Bylo to strašný, ale toho jídla jsem si užil.“

„Něco takového jsem ještě nezažil, bylo to super. Díky.“

A já se k poděkování přidávám. Děkuji všem kolegům, kteří se mnou měli odvahu něco dalšího začít, kteří si se mnou zahráli premiéru. Reprízy budou určitě dokonalejší, ale co je poprvé, to má své kouzlo. Díky patří hlavně také všem dětem, našim žákům i jejich sourozencům a v neposlední řadě také jejich rodičům za podporu i účast.

A ještě to nejdůležitější nakonec. Bez iniciativy a úsilí Města Šternberk o obnovení tradice masopustního veselí by se letos Masopust ve Šternberku určitě nekonal. Město má tedy ten hlavní a nejdůležitější podíl na uspořádání celé akce. Není jednoduché něco začít. Děkuji organizátorům, že jsme se jako škola mohli připojit. Městu Šternberk patří tedy díky především.

Věřím tomu, že si šternberští občané masopust oblíbí stejně jako Svatomartinské slavnosti, které mají za sebou již 11. ročník. Masopust není den postu od masa, jak se nejdříve žáci naší školy mylně domnívali. Možná se časem dočkáme i toho, že obyvatelé pochopí, jak je krásné obdarovat druhé nějakou tou domácí dobrotou, koláčem či kusem uzeného nebo pečeného, tak jako to dodnes během průvodu dělávají na vesnici. Anebo alespoň půjdou do centra našeho krásného města a budou raději reálně sdílet radost a pohodu s druhými místo sdílení na sociálních sítích.

Ludmila Vacová

Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust

• REDIZO 600 140 784
Vybíráme z fotogalerie DOD Sedlák