Masopustní průvod ZŠ Dr. Hrubého

28.2.2019

 

V sobotu 23.2.2019 okolo deváté hodiny ranní zvesela vykročil pestrobarevný masopustní průvod složený z žáků, učitelů, rodičů a ostatních šternberských dětí i dospělých do ulic našeho města. Průvod jsme organizovali již podruhé a myslím si, že se nám daří velkým dílem podpořit snahu pana starosty znovuobnovit tuto tradici ve Šternberku.

Škola se během dvouměsíčních příprav plnila originálními klobouky a maskami, které si žáci sami navrhli i vyráběli. Někteří své maškary tvořili s obdivuhodným nasazením i ve svém volném čase. Ze tříd se ozývaly masopustní písně. I přesto všechno přišly obavy organizátorky, kolik nás vůbec do průvodu nakonec přijde. Není jednoduché obléci se do maškary a jít se ukázat veřejnosti.           

Staré latinské přísloví však praví: „Verba docent, exempla trahunt.“ (Slova poučují, příklady táhnou). Obrovská účast pedagogického sboru naše žáky překvapila a učitelé zpětně zase oceňují nekonečnou fantazii našich náctiletých i ochotu spolupracovat a obětovat svůj čas pro druhé. Jan Amos Komenský, který mimochodem zdobí fasádu naší školy, by měl z takových aktivit radost. Je to ŠKOLA HROU jak vyšitá...

Dvouměsíční úsilí a přípravy přinesly své ovoce. Dokonce se nám před školou objevily tři stromy hojnosti – jelitoklobásošpekáčkovníky! Kdo přišel, přesvědčil se na vlastní oči, a dokonce i ochutnal, co hrdlo ráčí. A nejen to. Ten, kdo svou masku doma zapomněl anebo neměl odvahu jít do průvodu nevšedně, to ještě mohl změnit před startem průvodu, kdy si měl možnost vybrat klobouk nebo škrabošku v našem venkovním salónu Pod Komenským.

„Ať škola slouží a napomáhá budoucímu životu“. Poněvadž jsem díky této akci objevila mezi dětmi spoustu nových schopných návrhářů, zručných výtvarných tvůrců, malířů, propagátorů, muzikantů a jiných v něčem výjimečných žáků, nemusím ve svém psaní dále pokračovat, neboť mám i schopné novináře, kteří se pokusili vytvořit ze sobotní akce reportáž, a také mám štěstí na poety, kteří na počkání kdeco pěkně

přebásní.

            Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na akci jakýmkoliv způsobem podíleli- všem rodičům, kolegům i žákům - zvláště medvědovi, všem skvělým muzikantům, nejvíce zapojené třídě 7.B i souboru Hagnózek, který nám průvod  náležitě vyšperkoval. Panu Radimu Krejčímu za skvělou fotodokumentaci. Děkuji paní ředitelce za podporu a Městu Šternberk za sladkou masopustní tečku, kterou jsme se posilnili na náměstí.                            

                                                                                  Mgr. Ludmila Vacová

 

A na závěr malá ochutnávka z reflexí žáků - reportáž a báseň

Masopust, masopust, až to sníme, bude půst

Je sobotní ráno 23.2.2019 a mně zvoní budík…Jak já to nenávidím ! Vstanu, nachystám se a mohu jít. V osm hodin jsem měla sraz s kamarádkou. Hned, jak přišla, začala se mi smát. Přiznávám, vypadala jsem fakt vtipně, ale poslední, co jsem zcela promrzlá a ještě ráno hladová potřebovala, tak bylo to, aby se mi kamarádka vysmála. Když jsme přišli do školy,šla jsem dát paní učitelce koláčky, a pak jsme pomáhali s věšením klobás a jitrnic na stromy hojnosti.

 Asi dvacet minut před devátou jsme nastrojili dvě spolužačky ze třídy do koně a vyšli jsme před školu.Tam už čekala spousta lidí a hromada pohoštění. Vyfotili jsme se, ochutnali jsme všechny ty dobroty, a pak už se všichni začali řadit do průvodu. Šli jsme téměř v čele průvodu, protože druhá část koně hrála ještě na ukulele, a proto jsme se měli držet poblíž muzikantů.

U bývalé spořitelny jsme se zastavili, muzikanti nám krásně zahráli a všichni jsme společně zpívali. Vládla dobrá nálada. Jů a Hele začali shora rozhazovat bonbóny, jeden mi dokonce spadl na klobouk. Samozřejmě, že si ho vzala kamarádka, hm…Po chvíli náš veselý průvod pokračoval v cestě na náměstí. Lidé celkem nechápali, kde jsme se vzali, a všichni si nás fotili. Asi jsme se jim líbili. Když jsme prošli až na Hlavní náměstí, čekal nás tam pan starosta, který zahájil masopustní veselí. Také jsme dostali koblihy. Cestou zpět z náměstí jsme si udělali takovou partu a zpívali jsme si. Byla prostě sranda a my jsme si to užili...

 Celá akce se mi moc líbila, jen mohlo být tepleji.Oceňuji všechny barevné masky, přípravu paní učitelky Vacové a také to, že v průvodu bylo tolik našich učitelů.Někteří mne fakt překvapili. Příště doufám, že nebude taková zima a že se nás do průvodu zapojí ještě více.                               

Anna Gadaczová, žákyně 7.B

 

 

 

O masopustu

V to sobotní ráno,

před školou Hrubého,

stromy hojnosti

věstí něco nového.

 

Medvěd, ženich, nevěsta

míří rovnou do města.

Řezník, babka, kobyla,

škoda, žes tam nebyla.

 

Tak za rok z ruky mobil pusť

a navštiv náš MASOPUST!

                                                                       Nikola Parčová, žákyně 7.B

Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019 Masopust 2019
Rychlý kontakt

ZŠ Dr. Hrubého 2, Šternberk,
příspěvková organizace
Dr. Hrubého 319/2
785 01 Šternberk

  • IČ 61 989 991
  • RED IZO 600 140 784
  • IZO 102 320 667
  • ID datová schránka: j29mkz2
Vybíráme z fotogalerie 3.B Dny evropského dědictví
Škola Online


Najdete nás na Facebooku


zřizovatel školy: Město Šternberk Rozpočet »