Nový grafický lis vzbudil nadšení

15.2.2019

Tisk na grafickém lisu nemusí být jen specialitou uměleckých škol. Nyní se jím může pochlubit i Základní škola Dr.Hrubého. Mnoho žáků zná, co je to graffiti, ale už méně jich ví, co přesně znamená označení grafika. Často si dokonce myslí, že by to mohlo být pojmenování pro jedno a totéž.

O tom, že právě grafika si získá u nás ve škole oblibu, nemám pochyb, neboť již první tisky byly pro mnohé dobrodružstvím a novou zkušeností. Na vlastní oči se tak žáci mohli přesvědčit o rozdílnosti graffiti a grafiky a zároveň si vyzkoušet něco zajímavého.

Grafický lis ještě voní novotou, ale přesto už má za sebou zahřívací kolo prvních autorských tisků linorytů. Jakýsi pomyslný křest našeho lisu proběhl v hodině výtvarky ve třídě 8.B a o den později protočila jeho válec se zájmem 9.A.

Linorytové matrice, které žáci rydlem pracně vytvořili, spojuje téma masopustní. Jejich autory jsou žáci osmých a devátých tříd. Třída 8.B byla tedy první, která novou pomůcku v učebně výtvarné výchovy vyzkoušela. A že je proces vzniku jejich obrázků doslova nadchl, je vidět z jejich spokojených úsměvů. Děkuji.

Mgr. Ludmila Vacová

Vybíráme z fotogalerie Praděd 4.A