1.B

třídní učitelka: Mgr. Jitka Motáńová

paní vychovatelka ŠD: Zuzana Študentová

vyučující TV: Mgr. Ilona Lančová, Mgr. Michaela Mondeková

asistence VV a PČ: p. vychovatelka Věra Poláchová

školní rok: 2016/2017

Vážení rodiče,

vítám Vás na stránkách třídy 1.B. Do nového školního roku Vám přeji hodně trpělivosti, tolerance a mnoho radosti s každodenních úspěchů Vašich nejmenších školáků. Dětem přeji, ať je pro ně každý den ve škole plný pohody, spokojenosti a těšení na vše nové, co je každý den čeká. :)

DUBEN

PLACKOHRANÍ

Vyráběli jsme dárky a neprozradíme, pro koho. To by nebylo překvapení. Podívejte se, jak se nám vše dařilo. :) FOTO

Co nás čeká:

7.4. - zápis do 1. tříd (volný den pro žáky)

12.4. -" Plackohraní" (25,- Kč)

13.4. - velikonoční prázdniny (čtvrtek)

14.4. - Velký pátek (státní svátek)

17.4. - Pondělí velikonoční

 

BŘEZEN

ZA ZVÍŘÁTKY DO LUŽIC 29.3. (školní družina)

S jarem a sluníčkem vše kolem nás rozkvétá, tráva se zelená a také se blíží Velikonoce. Ty jsou spojené nejen s pomlázkou a kraslicemi, ale i s mláďátky. Velmi milé překvapení si pro děti připravili manželé Tiefenbachovi z Lužic. Pozvali je domů a děti si mohly prohlédnout všechna zvířátka a jejich mláďata, která doma chovají. A nejen prohlédnout, také se k nim přiblížit a třeba si je i pohladit. Cesta ze školy do Lužic pěšky a celá prohlídka opravdu stála za to. Není divu, že dětem vyhládlo. A tak opékání špekáčků na ohništi byla ta nejlepší tečka na závěr před odchodem domů.FOTO

NEZKROCENÁ BRAZÍLIE (Z Ria za modrým papouškem), Diashow Motani (29.3.)

V pásmu "Nezkrocená Brazílie" jsme podnikli dlouhou cetu napříč rozlehlou zemí, která začíná v nebezpečném a nejkrásnějším městě světa. Je to Rio de Janeiro. Ocitli jsme se v temných, rušných i zapadlých ulicích, kde šedivé zdi zdobí nespočetné pestroberevné GRAFITY. Ani ve dne zde není bezpečno, natož v noci. Odměnou za napjaté okamžiky je pohled na celé město ze slavné CUKROVÉ HOMOLE. Při pohledu z vrtulníku na skaliska, zálivy, pláže, chudinské i výškové domy se nám tají dech. Vzhlížíme také k ohromné soše KRISTA, která vypadá, jako by objímala celé okolí. Prošli jsme se také po nejslavnější pláži COPACABANA. Poté jsme se vydali na bažinatou oblast PANTANAL, kde jsme hledali vzácného modrého papouška ARU HYACINTOVÉHO. Vzdálenosti jsou velké a tak najít papouška trvalo několik dní. Překvapením byl i strom plný nádherných TUKANŮ. Dalším zážitkem je plavba hustou tropickou vegetací, kde je možné lovit na udici dravé PYRANĚ. Zuby na nás cenili i všudypřítomní KAJMANI. Zblízka jsme dále viděli i MRAVENEČNÍKA, kolem občas proběhly podivné KAPYBARY (vodní prasátka). Spatřili jsme také vzácné opičky LVÍČKY ZLATÉ. S NOSÁLY v patách jsme prozkoumali nejmohutnější vodopády světa CATARATAS DO IGUACU. V oblasti Bonita se nachází neskutečný PODVODNÍ SVĚT a tak si mezi barevnými rybami pod hladinou připadáme jako v akváriu. Dodáváme si odvahy a slaňujeme se do 72 m hluboké JESKYNĚ, kde spatříme tajemný svět obřích krápníků. Za pár dní začíná KARNEVAL - dny, kdy je nezkrocená Brazílie veselá, barevná, dravá, divoká a roztančená. Nekonečné hodiny hudby a tance až do pozdního rána. Show je u konce. V očích nás všech v hledišti září ohýnky radosti. Děkujeme za velmi poutavý a zajímavý zážitek. Těšíme se v novém školním roce na cestování po Africe. :)

TÝDEN ZDRAVÉ SVAČINKY

V týdnu od 13. do 17. března si děti vyzkoušely, jaké to je,vynechat ze svojí školní svačinky třeba sladkosti, koláče, nezdravé salámy a bílé pečivo. To vše nahradilo např. pečivo celozrnné, mléčné výrobky, ovoce, zelenina a na mlsání třeba cereální sušenky. Všem maminkám děkuji za spolupráci a za pečlivou přípravu svačinek. Myslím, že děti byly spokojené a přesvědčuji se, že si zdravou svačinku začaly nosit i tehdy, když nemusí.FOTO

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

V sobotu 11. března se otevřely všechny dveře naší školy pro širokou veřejnost, budoucí prvňáčky a jejich rodiče a pro všechny přátele školy. Součástí tohoto dopoledne bylo i kulturní vystoupení v místním kulturním domě. Děti z naší třídy si připravily veselé a dovádivé cvičení "Klokánci". V zelených tričkách jim to moc slušelo. Podívejte se sami. :)

FOTO

Co nás čeká:

1. - 3.3. - jarní prázdniny

11.3. - Den otevřených dveří, vystoupení "Klokánci" (sobota)

13. - 17.3. - Týden zdravé svačinky

29.3. - diashow Motani "Nezkrocená Brazílie" (50,- Kč)

29.3. - Za zvířátky do Lužic (školní družina)

ÚNOR

ACH, TY BACILY...

Téměř celý únor byl pro naši třídu ve znamení opravdu velké nemocnosti. V jednu chvíli chybělo ve třídě celkem 18 dětí, což je více jak polovina třídy. S každým dnem jsme čekali na to, že bacily to prostě a jednoduš vzdají, ale marně. Poslední týden, kdy chybělo už jen pět dětí, jsme začali věřit tomu, že se mince obrátila. Všichni jsme proto také uvítali jarní prázdniny. Těšíme se na volné dny, odpočinek a zajímavé zážitky.

PRVNÍ VYSVĚDČENÍ

Zasloužený volný den si děti užily v pátek 3.2., kdy měly pololetní prázdniny. Svým prvním vysvědčením, které obdrželi všichni v úterý 31. ledna, se tak mohli pochlubit těm, kterým jej ještě nestihl ukázat. Takže byla vhodná příležitost pro návštěvu prarodičů, známých nebo kamarádů. Všechny čeká nové pololetí a já věřím, že se budou všichni i nadále tak snažit, jako tomu bylo doposud.

Co nás čeká:

3.2. - pololetní prázdniny (pátek)

27.2. - 3.3. - jarní prázdniny (pondělí - pátek)

 

LEDEN

VIVIENKA jako moderátorka FOTO

NAŠE PRVNÍ VYSVĚDČENÍ FOTO

Poslední lednový den byl pro děti zvláštní a zároveň sváteční hned ze dvou důvodů. Ráno jsme se vydali do kina, kde proběhlo školní kolo recitační soutěže. Malí prvňáčci usednou vždy jen jako diváci v hledišti, jelikož se této soutěže nezúčastňují. Neznají všechna písmenka a bylo by pro ně komplikované se na soutěž připravit. A tak bedlivě sledovali své starší kamarády, povzbuzovali potleskem a prožívali atmosféru, kterou někteří z nich zažijí v příštím školním roce jako soutěžící. Pochvalu si ovšem zaslouží Vivien Tirpáková, která pomáhala paní učitelce Svobodové při moderování, na jevišti se neostýchala a byla jako ryba ve vodě. Po návratu z kina nastal ten nejvíce očekávaný okamžik pro všechny prvńáčky a to je předávání jejich prvního vysvědčení. Bohužel v průběhu posedních dnů onemocněla téměř polovina dětí ze třídy a tak si "marodi" nemohli tento slavnostní okamžík prožít společně s ostatními, což nás velmi mrzelo. Všechny děti se po celý půlrok moc snažily. Zvládly mnoho velkých změn a úskalí, které s sebou 1. třída přináší. Zažívaly ale zároveň spoustu radosti, veselých chvilek a pochopení. O tom, že děti vysvědčení opravdu potěšilo, se přesvědčíte na fotografii.

SPOLEČENSKÝ PLES ŠKOLY

Vážení rodiče, děkuji Vám tímto za všechny finanční příspěvky a sponzorské dary do tomboly. Celkem jste přispěli částkou 3600,- Kč.

PSANÍ A MY

Možná by některé děti na začátku školního roku neřekly, že psaní pro ně bude časem i zábava. Začínali jsme písmenky, pak přišly na řadu slabiky a nyní je samozřejmostí napsat slova a dokonce i věty. Každý den se děti učí něco nového a přicházejí na to, že i zde platí určitá pravidla a "fígle", jak nakonec vše správně napsat. Nahlédněte do fotogalerie a přesvědčte se sami. FOTO

ZIMA...

Zimu a zimní radovánky si letos děti užívají plnými doušky. Školní družina nabízí pravidelné vycházky na čerstvém vzduchu spojené s koulováním, stavěním sněhuláků a dalšími hrami na sněhu. Nebudou chybět ani další lekce bruslení na zimním stadionu, na které se děti moc těší. Zimní tématika se prolíná také všemi vyučovacími hodinami. Tak například ve výtvarné výchově si děti nakreslily "Tři krále" a nebo si v pracovních činnostech vyrobily tučňáka na ledu. Dalo jim to sice zabrat, ale výsledek je skvělý. V prvouce si povídáme o zimních sportech, o počasí a také o tom, jak tyto mrazivé dny prožívají volně žijící zvířata. Nezapomínáme na pravidelný pitný režim a dostatek vitamínů. Několikrát za dopoledne cvičíme i ve třídě a když přidáme i nějakou zimní písničku, je nám hned veseleji.

Co nás čeká:

  5.1. - třídní schůzky od 16 hodin (čtvrtek)

27.1. - společenský ples (pátek), předprodej vstupenek v ředitelně školy od 6.1.2017

31.1. - školní kolo recitační soutěže (od 2. tříd) v kině

31.1. - pololetní vysvědčení (úterý)

  3.2. - pololetní prázdniny (pátek)

 

Do Nového roku 2017 přeji všem pevné zdraví, spokojenost v osobním i pracovním životě a rodinnou pohodu.

 

PROSINEC

Co nás čeká:

  2.12. -   bruslení se třídou (9.00 - 10.00 hodin)

  5.12. -   Mikulášská návštěva ve třídě

  9.12. -   Vypouštění balónků s přáním Ježíškovi, rozsvícení školního vánočního stromu

21.12. -   filmové představení "Kniha džunglí", cena 40,- Kč

22.12. -   vánoční posezení u stromečku s předáváním dárků (třída)

23.12  - 2.1.2017 - vánoční prázdniny

 

Vážení rodiče, přeji Vám příjemné  a klidné vánoční svátky. Prožijte je ve zdraví, klidu a harmonii se všemi blízkými.

 

VÁNOČNÍ BESÍDKA

Se starým kalendářním rokem jsme se s dětmi  již tradičně rozloučili vánoční besídkou ve třídě. Zpívali jsme koledy, povídali jsme si o vánočních zvycích a tradicích. U stromečku si děti předaly dárky, které měly pečlivě zabalené a do dnešního dne byly tajemstvím pro jejich kamarády. Bylo vidět, že dárky nejen potěšily, ale mnohdy i překvapily, což je důležité ocenit. Ve zbytku dopoledne si děti hrály, mlsaly cukroví a za všeho nejvíc se určitě těšily na prázdniny, které mají před sebou. FOTO

 

KNIHA DŽUNGLÍ

Příběh malého chlapce Mauglího, který vyrůstal uprostřed džungle a vychovávala jej vlčí smečka, děti opravdu uchvátil. Byly okamžiky, kdy bylo v kině takové ticho, že bychom slyšeli upadnout špendlík. Celý příběh měl napínavý děj, byl také zábavný a zároveň i velmi poučný. Děti se přesvědčily o tom, že v přírodě platí přísné zákony. Na konec zvítězila opět spravedlnost a odvaha. A tak to má být! :)

MIKULÁŠKÉ PONDĚLÍ

5.12.

Hned ráno nás ve třídě navštívil Mikuláš se svojí družinou. Děti ho potěšily veselou zimní písničkou a slíbily, že si vezmou k srdci jeho moudré rady. Pokračovali jsme mikuláškým počítáním a čtením. Každý si vyrobil z papíru svého Mikuláše, doma se bude jistě hodit adventní kalendář - omalovánka, který je plný usměvavých sněhuláků. Ti dětem pomohou odpočítávat dny, které zbývají do Štědrého dne. Stačí si vzít pastelky a každý den vymalovat sněhuláka s číslicí. FOTO

 

BRUSLENÍ

pátek 2.12.

První adventní pracovní týden jsme s dětmi ukončili sportovně a to bruslením. Zima klepe na dveře a tak je potřeba se na ni řádně připravit. Na celou hodinu děti využili ledovou plochu jak se patří. Začátečníci opatrně obcházeli mantinel a vytrvale se snažili udržet se na bruslích. Neodradily je ani časté pády a za to si proto zaslouží velkou pochvalu. Ti zkušenější se proháněli po ledové ploše jako o závod a bruslení si opravdu užili. Chtěla bych poděkovat za pomoc paní vychovatelce a také ochotným rodičům, kteří pomohli  v šatně při zavazování bruslí, při odvozu zavazadel zpět do školy a také přímo na ledě, kde byl pan Tirpák pravou rukou pro některé dívenky začátečnice. FOTO

LISTOPAD

KLÍČEK KE SLABIKÁŘI

Malým prvňáčkům skončilo přípravné období, rozloučili se s Živou abecedou a dlouho očekávaný okamžik je tady. Ve čtvrtek 24.11. jsme se společně s dětmi, rodiči a ostatními hosty sešli ve třídě, aby nás děti přesvědčily o tom, že si svoji první školní knížku Slabikář zaslouží. Třídou se rozezněly veselé písničky, děti recitovaly básničky o probraných hláskách a číslicích. Nechyběly říkanky s pohybem a pohybové chvilky. Úsměv na rtech vyloudila u všech říkanka o přestávce a o domácích úkolech. Za okny se setmělo, vystoupení je u konce a na děti čeká to nejdůležitější - Slabikář. Dostal ho úplně každý a to společně s papírovým klíčem, kterým si jej děti "odemknou". Co by to však bylo za oslavu bez sladké tečky na závěr. Překvapením pro děti se stal velký dort, který byl věrnou kopií Slabikáře a všechny děti si na něm opravdu moc pochutnaly. Věřím, že na celý slavnostní podvečer budou rodiče společně se svými dětmi rádi a dlouho vzpomínat. FOTO

ABRAKA MUZIKA

Na úterý 22.11. si pro děti připravil v místním kině PaedDr. Petr Novák se skupinou ABRAKA MUZIKA didaktický program, který již tradičně souvisel s výukou a výchovou. Děti si zábavnou formou vyzkoušely základy slušného chování , např. jak pomáháme starším, kdo první vstupuje do místnosti, kdo nese deštník, jak má vypadat správný pozdrav apod. Se svými kolegy na jevišti dětem dále názorně předvedl, jak se může projevovat šikana. Do celého programu byly děti aktivně zapojovány, všichni členové skupiny udržovali přímý kontakt s celým publikem. Nechyběly  rytmické a opět poučné písničky, které nás všechny pokaždé roztleskaly. Vystoupení jako vždy nezklamalo a už nyní se s dětmi těšíme na další setkání.

VÁNOČNÍ HVĚZDA

Děkuji všem rodičům, kteří se zapojili do charitativního prodeje květin a zakoupením vánoční hvězdy přispěli těžce nemocným dětem. Výtěžek bude věnován Dětskému hematoonkologickému oddělení FN v Olomouci. Za naši třídu jste přispěli částkou 2450,- Kč.

Malujeme, stříháme, lepíme,...

Na pátek se těší celá třída. Děti si nejprve zacvičí v tělocviku a na poslední dvě vyučovací hodiny vezmou štětce, barvy, nůžky, lepidlo a pustí se do výtvarné výchovy. Nahlédněte alespoň trošičku prostřednictvím fotogalerie do hodin a posuďte sami, jak se dětem práce daří. FOTO

 

Hrajeme si s písmenky

"Z písmenek se složí slova, z vět se složí celý svět,..." Tento úryvek z básničky už není dětem tolik cizí. Z probraných písmenek už děti hravě skládají nejen slabiky, ale i celá slova. Říkáme, že kouzlíme a dětem se to čarování opravdu daří a hlavně je všechny moc baví.  FOTO

Co nás čeká:

17.11. - Státní svátek (čtvrtek)

18.11. - volný den pro žáky z organizačních a provozních důvodů

22.11. - didaktický hudební pořad se skupinou ABRAKA MUZIKA (kino)

24.11. - "KLÍČEK KE SLABIKÁŘI", slavnostní předávání slabikářů (třída 1.B v 16 hodin)

 

PODZIMNÍ KIOSK (přespolní běh)

Již tradičně na podzim pořádá Dům dětí a mládeže ve Šternberku přespolní běh pod názvem "Podzimní kiosk". V letošním školním roce se vybrané děti z jednotlivých tříd sešly za chladného počasí ve středu 12. října a změřily si své síly. Pro naše prvňáčky to byla opět premiéra a zvládly ji na jedničku. Naši třídu reprezentovaly 4 děti: Melisa Neplechová, Gabriela Zatloukalová, leontýna Polová a za hochy Jakub Andrášik. Děvčata sice nezíslala místo mezi třemi nejlepšími ve své kategorii, ale zaslouží si pochvalu za účast a za sportovní nasazení. Moc gratulujeme Jakubu ANDRÁŠIKOVI, který si vybojoval skvělé 3. místo v kategorii hochů 1. ročníků zúčastněných škol. FOTO

 

SBÍRKA PRO ÚTULEK

Jako každý rok můžete udělat dobrý skutek a darovat do olomouckého útulku pamlsky, konzervy, staré deky a vodítka pro opuštěné pejsky a kočičky. Dárky můžete nosit do sborovny v přízemí. Akce bude probíhat do konce prosince. Předem všem dobrovolníkům děkuji.

CVIČÍME S RADOSTÍ

V úterý a v pátek se moc těšíme na hodiny tělesné výchovy a na naše paní učitelky. Doposud jsme cvičili venku na školním hřišti,ale s příchodem chladného podzimního počasí chodíme do tělocvičny. Je prostorná a nabízí mnoho možností, jak se protáhnout a procvičit si své dovednosti. Prohlédněte si fotogalerii a přesvědčíte se o tom, že hodiny tělocviku jsou opravdu prima. :) FOTO

ŘÍJEN

Co nás čeká:

6.10. - třídní chůzky (začátek v 16 hodin, třída 1.B)

12.10. - přespolní běh "Podzimní kiosk" (vybraní žáci)

18.10. - fotografování prvňáčků (sada 3 fotografií 10x15 cm á 70,- Kč)

26. - 27.10. - podzimní prázdniny

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ - vyhodnocení

Ve čtvrtek 29. září se všichni žáci 1. stupně sešli v tělocvičně školy, aby se dověděli výsledky atletického klání, které probíhalo minulý týden. S radostí gratulujeme MELISCE Neplechové z naší třídy, která se v kategorii dívek 1. tříd umístila na úžasném 1. místě! Ve všech disciplínách dosáhla nejlepších výsledků a zaslouženě se postavila na nejvyšší stupínek. Ještě jednou blahopřejeme a držíme palce na další závody a soutěže.FOTO

POPHÁDKOVÉ KRESLENÍ

Dětmi oblíbený ilustrátor Adolf Dudek zavítal v úterý 27. září do našeho kulturního domu a představil dětem prostřednictvím interaktivní show některé klasické pohádky, jako např. O řepě, Šipková Růženka, O koblížkovi. Děti se aktivně zapojovaly, kreslily obrázky a staly se tak přímými účastníky pohádek, které znají z knížek. Na závěr si některé děti odnesly na památku podpis ilustrátora, který se jim podepsal např. přímo na ruku.FOTO

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ

Ve středu 21.9. se za příznivého počasí uskuteční na školním hřišti pro žáky 1. a 2. tříd "Atletický čtyřboj". Děti budou mít poprve příležitost změřit si síly se svými kamarády v běhu,v hodu raketkou, ve skoku do dálky. Všichni se těšíme na pěkné počasí a na to, že si dopoledne náležitě užijeme.

Zamračenou ranní oblohu nakonec přece jen vystřídalo sluníčko. Děti se na hřišti rozcvičily a sportovní klání tak mohlo začít. Naše třída zahájila skokem do dálky, násladoval běh dvojic na 50 m, hod raketkou  a na závěr čekal všechny vytrvalostní běh na 300 m. Výsledky jednotlivých disciplín budou dětem sděleny na společném vyhlášení v tělocvičně školy a budou odměněni ti nejlepší v jednotlivých kategoriích. Dnešní den byl pro nejmenší prvňáčky plný nových zážitků a zkušeností. Děti se potkaly s kamarády z jiných tříd, mohly je povzbuzovat a zároveň sledovat i jejich sportovní výkony. S radostí a úsměvem si všichni zasoutěžili, což je určitě to nejdůležitější.FOTO

Začínáme...

Žádám rodiče, aby podepisovali každý domácí úkol, hodnocení v notýsku stačí podepisovat 1krát na konci týdne. Kontrolujte dětem pravidelně také ořezané pastelky, pracujeme s nimi každou vyučovací hodinu. Dbejte na správné sezení při psaní i kreslení, na správné držení pastelky, tužky a později pera.

Sběr papíru

I tento školní rok bude probíhat sběr starého papíru. Přesné termíny budou vyvěšeny na dveřích při vchodu do šaten. Již nyní můžete dětem doma papír střádat. Papír musí být pevně svázaný (balíčky max. 5. kg), nesmí obsahovat kartony, igelity, fólii, ze starých knih musí být odstraněna pevná vazba. Papír nesmí být uložený v papírové nebo kartonové krabici. Balíčky, prosím, viditelně označte jménem dítěte a uveďte třídu. Papír nemusíte vážit, balíčky se váží ve škole. Děkuji Vám za vstřícnost a spolupráci.

PRVNÍ TÝDEN VE ŠKOLE

Společně s babím létem si Vaše děti užívají první dny ve školních lavicích. Jsou to dny plné očekávání, radosti, úsměvů a nových zážitků. Nahlédněte do naší třídy prostřednictvím malé fotogalerie..:) FOTO

Vybíráme z fotogalerie Podzimní projekt 3.roč.
zřizovatel školy: Město Šternberk