Informace výchovné poradkyně

"Výchova je to, co v člověku zůstane, když zapomene, co se naučil."

Hlavní náplní práce výchovné poradkyně je ve spolupráci s učiteli (zejména třídními) a s rodiči žáků plnit úkoly pedagogického poradenství v oblasti výchovy, vzdělávání a profesní orientace, proto se ve své činnosti zaměřuje především na:

• problematiku osobnosti žáka (výchovné či výukové problémy žáků, prevence školní neúspěšnosti žáků)
  • péči o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (žáky se zdravotním postižením, zdravotním znevýhodněním, sociálním znevýhodněním) a žáky nadané
  • spolupráci se školskými poradenskými zařízeními (zprostředkování diagnostiky speciálních vzdělávacích potřeb žáků)
  • problematiku kariérového poradenství (pomoc při přípravě na volbu povolání)
  • spolupráci se školní metodičkou prevence (v oblasti předcházení negativním jevům)

Výchovná poradkyně: Mgr. Lenka Hlaváčková

Telefon: 585 094 031,  604 849 658

hlavackova@zshrubeho.cz

Úřední hodiny: čtvrtek 13,00 - 15,00 hodin (po telefonické domluvě)

Poskytování poradenských služeb

Pravidla pro poskytování poradenských služeb stanovuje vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních.

Poradenské služby ve škole jsou zajišťovány výchovnou poradkyní, školní metodičkou prevence a ve spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou Olomouckého kraje a Speciálně pedagogickým centrem v Olomouci také speciálními pedagogy a psychology.

Standardní poradenské služby jsou žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogickým pracovníkům poskytovány bezplatně. Podmínkou poskytnutí školní poradenské služby žákovi je písemný souhlas jeho zákonných zástupců. Souhlasu není třeba v případech, kdy je ohroženo tělesné či duševní zdraví žáka nebo osob v jeho okolí, a tehdy, když o psychologické vyšetření požádá soud.

Práce s důvěrnými daty a informacemi, které získávají poradenští pracovníci v souvislosti s výkonem své poradenské činnosti, probíhá v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Za úroveň poskytovaných poradenských služeb zodpovídá ředitelka školy.

Spolupráce se školskými poradenskými zařízeními

Pedagogicko-psychologická poradna Olomouckého kraje

U Sportovní haly 1a
772 00 Olomouc

Telefon:

ppp@ppp-olomouc.cz

www stránky:

www.ppp-olomouc.cz

zajišťuje péči dětem a mládeži ve věku od 3 do 19 let zejména v těchto oblastech:

• poskytování speciálně pedagogického poradenství
  • metody zaměřené na příčiny školní neúspěšnosti a obtíží v chování
  • vyšetření školní zralosti (např. při žádosti o odklad povinné školní docházky dítěte)
  • vyšetření profesní orientace (při volbě povolání)
  • nápravné a terapeutické činnosti

Speciálně pedagogické centrum

Tř. Svornosti 37
779 00 Olomouc

Telefon:

spc@logopaed.cz

www stránky:

www.logopaed.cz

provádí diagnostiku výukových potíží ve čtení a psaní, diagnostiku vad řeči a poskytuje pomoc v překonávání těchto nedostatků

Kariérové poradenství

Činnosti výchovné poradkyně v rámci kariérového poradenství:

• poradenská činnost pro žáky (a jejich rodiče) při výběru budoucího povolání
  • poskytování informací o přijímacím řízení (nabídka studia ve středních školách, informace o dnech otevřených dveří a prezenční výstavě středních škol Scholaris v Olomouci, pomoc při vyplnění přihlášek ke studiu ve střední škole)
  • organizace besed se zástupci středních škol
  • zprostředkování vyšetření profesní orientace dítěte
  • organizace návštěvy Informačního a poradenského střediska pro volbu povolání na Úřadu práce v Olomouci

Další informace o volbě povolání a přijímacím řízení v sekci Rodiče / Informace pro rodiče.

Vybíráme z fotogalerie 1.A výlet ZOO Lešná
zřizovatel školy: Město Šternberk