Den kariérového poradenství

Již podruhé jsme se zúčastnili této akce a byli jsme znovu nadšeni.

Každý žák v devítce je postaven před důležitý, a ne zrovna lehký úkol – uvědomit si, co ho zajímá, baví, co mu jde, čemu by se chtěl více věnovat, a podle toho si pak vybrat školu, která by nejlépe splňovala jeho představy o budoucím povolání. Proto je důležité získat co nejvíce informací ze světa práce a mít dostatek času vše zodpovědně promyslet.

A právě za tímto účelem žáci z šestých až devátých ročníků spolu s učiteli navštívili akci pořádanou MAS Šternbersko „Společně za kvalitní vzdělávání“.

Po úvodním slovu starosty Šternberka Stanislava Orsága nabídla možnost poradenství v oblasti volby povolání zástupkyně úřadu práce Martina Simmerová. Dana Axmannová a Pavel Jadrný – oba zástupci Charity Šternberk – představili činnost této organizace a popsali náplň práce člověka, který se rozhodne v takovém zaměstnání působit. Velký zájem mezi žáky probudila paní Petra Marečková, která ve Šternberku pracuje jako asistentka prevence kriminality. Zodpovídala dotazy ohledně náplně své práce a podmínek pro možnost výkonu tohoto povolání.

Po krátké přestávce probíhaly besedy u jednotlivých stánků. SOŠ Lesnická a Strojírenská představila studijní obory, příklady možné kariéry, ale také práce žáků. Místní kovář Miroslav Horký přinesl ukázky svých výrobků a popovídal o své cestě za tímto řemeslem. Francouzský malíř a ilustrátor Vincent Chignier nás zavedl do světa umění a my mohli obdivovat jeho obrazy. K tomu všemu opět vyprávěl, co tato profese obnáší a co všechno musel zvládnout, než se vypracoval na současnou úroveň. Velký zájem si u žáků získala Eva Lenhartová, místní nehtová kosmetička. Nejen děvčata si u ní nechala zkrášlit své nehty. Paní Marta Kobylková, zástupkyně firmy Prima-dobroty, zase nestačila doplňovat sortiment koláčků, preclíků, koblížků a různých dobrot, které přilákaly snad každého. A že to dělají dobře, bylo více než očividné.

Nás dospělé zase zaujala firma Living for the Future s.r.o., která se pustila do výroby dětských botiček s protiskluzovou podrážkou. Paní Zuzana Tomanová prozradila, že během roku budou rozšiřovat výrobu i pro dospělé, a my tak dostali dobrý tip na pěkný a praktický dárek pro své blízké. Leo Czabe popsal práci včelaře a přinesl ukázat letošní produkty. Trochu přírody a hodně krásy přinesla Kateřina Faltýnek Houserková, majitelka místního květinářství Rozárka. Podělila se s námi se svými zkušenostmi s podnikáním, s jeho výhodami i nevýhodami. Popsala, jak náročný může být takový pracovní den. Žáci si pod jejím vedením naaranžovali živé květy do květináčků a svou chloubu si pak odnesli domů.

Během celé akce děti využívaly konzultací u stánku s mediátorkou pro vzdělávání, která se individuálně věnovala každému zájemci zvlášť. Celým dnem nás provázel Martin Kapek.

Mgr. Jana Lounová

Datum vložení: 16. 9. 2021 11:53