Kreslená trička pro kamaráda z MŠ

Studio Bratři (a sestry) v triku.

V  tomto školním roce  jsme se zapojili do projektu SPOKEŠ, který realizují paní učitelky a žáci 2. tříd ve spolupráci s předškoláky a jejich p. učitelkami MŠ Komenského. Každý měsíc probíhá nějaká společná aktivita. Nejdříve jsme si vzájemně vyměnili dopis i obrázek, na podzim proběhlo hravé setkání druháčků s předškolními dětmi v místním parku. Před Vánoci si pároví kamarádi předali vyrobené dárečky a v lednu  předškolákům společně s p. učitelkami žáci nachystali pracovní listy, ve kterých si děti  mají vyzkoušet, co už umí a znají k zápisu do 1. tříd.

Aktivita, která proběhla minulý týden v rámci výtvarné výchovy a pracovních činností, všechny děti doslova nadchla. Žáci tentokrát místo papíru na kreslení dostali nové sněhobílé tričko. Jaké překvapení bylo, když se dozvěděli, že tento kus oděvu mohou sami pokreslit a ozdobit. Druháci pomocí barevných fixů určených na textil kreslili jedna radost.

Ve třídě 2.A se rozhodli pro motivy veselých postaviček kluků a holek. Snažili se ze všech sil, aby postavičky působily vesele a byly co nejvíce barevné. „Pamatujte, děti, že trička kreslíte pro malé děti ze školky, tak aby se jim líbila, měla by být co nejvíce barevná, “ řekla paní učitelka Jitka Zatloukalová. Žáci 2.B společně s vrstevníky třídy 2.C  se svými p. učitelkami A. Svobodovou  a D.Šrámkovou zvolili námět klíče s hlavičkou oblíbeného Večerníčka. Klíček má předškolákům symbolicky napovídat, že dveře základní školy budou pro ně již brzy otevřené (tedy pevně doufáme, pokud tomu nebude bránit opět nepříznivá epidemiologická situace). Večerníček má děti povzbudit, že i ve škole může být jako v pohádce. Na žádném tričku nechybělo jméno párového kamaráda, někteří svůj výtvor doplnili i věnováním se svým jménem.

A na závěr? To, že si svá vlastnoručně nakreslená trička prohlédli i u spolužáků a společně se s nimi vyfotili, to ještě není všechno. Na konci téměř dvouhodinového „tričkování “ čekala naše kluky a holky z 2. tříd milá odměna za jejich práci. Děti z mateřinky jim v rámci páteční vycházky doručily jimi už namalovaná trička. Otisky rukou, duhy, sluníčka i kytičky věrohodně kopírovaly spontánnost výtvarného projevu předškolních dětí.

V pátek 26. 3.v poledne druháci ještě nevěděli, že opět zůstanou doma na distanční výuce. Ale věděli, že si domů mohou odnést tričko od svého kamaráda ze školky, kterému sami také to své co nejkrásnější ve škole nakreslili a věnovali. Kéž předškolákům udělá stejnou radost jako těm našim školákům.

Mgr. Ludmila Vacová

Datum vložení: 3. 3. 2021 19:21