Projektový den 7.A

O mladém francouzském malíři žijícím ve Šternberku se žáci 7.A dozvěděli již v hodinách výtvarné výchovy. Ve výtvarce se pokusili i o své první obrazy inspirované Vincentem Chignierem.

Vlastní projektový den probíhal ve výtvarné dílně i v galerii přímo na umělcově výstavě za jeho účasti. Ve výtvarné dílně naší školy byli žáci rozděleni do 4 skupin. Pokusili se poprat s rolí malíře, restaurátora, spisovatele nebo streetartisty.

Skupina malířů vybranou reprodukci nebo detail Vincentova obrazu volně převedla do svého malířského rukopisu akrylovými nebo temperovými barvami. Restaurátoři giocondami dle fantazie dotvářeli zbylá bílá místa, kterým doba vzala svou původní podobu. Vincent sám se ve svém díle hodně inspiroval nástěnným malířstvím, proto vznikla i skupina nástěnných malířů a restaurátorů.

Spisovatelé si nejdříve ve dvojicích složili „ puzzle“ připravené z reprodukcí umělcových obrazů .Ke vzniklým obrazovým předlohám pak samostatně tvořili volně vymyšlené příběhy, zkusili napsat i dopis vybrané postavě z obrazu. Tým pisálků  připravil i tzv. papírové bubliny, které nám v galerii posloužily k dotvoření dialogů mezi zobrazenými postavami. Osmičlenná skupina street- artistů vytvořila obrovskýobraz složený z osmi čtverců s námětem ptáka na zdejší knihobudce.

Na výstavě V. Chigniera v Expozici času se žáci setkali s umělcem a dozvěděli se spoustu zajímavých informací o jeho životě i tvorbě. Získané poznatky si upevnili během doplňování pracovních listů. Prostor byl ponechán i pro vlastní názor a  řešení problémových otázek.

Žáky velmi zaujala dramatizující část animace v galerii. S nadšením se pustili do vymýšlení promluv, které jednotlivým postavám na Vincentových obrazech přisoudili. Výroky pak zapsali do papírových bublin. Někteří pracovali samostatně, jiní ve dvojicích až trojicích. Neotřele a někdy i vtipně působily dopisy postavě z obrazu. Spisovatelé předčítali své vytvořené dopisy postavám z obrazu. Pro Vincenta se jednalo o překvapivé chvilky , sám se do předčítání dopisů  s chutí a nadšením zapojil.

V závěru našeho projektového dne proběhla malá vernisáž žákovských výtvorů na umělcově výstavě. Představily se skupiny malířů, restaurátorů i street- artistů. Autoři si hledali a přiřazovali svůj obraz k exponátu v galerii a vyfotografovali  se v „dialogu“ s původním dílem.

Výstupy z projektového dne budou mimo jiné prezentovány veřejnosti i na výstavě, kterou plánujeme realizovat na jaře 2021. Projektový den se netýkal pouze výtvarné výchovy, důraz byl kladen i na mezipředmětové vztahy - český jazyk, dramatickou i občanskou výchovu.

Mgr. Ludmila Vacová

Projektový den 7.A