Uspořádali jsme masopustní rej, jaký město ještě nezažilo

Rio by závidělo.

V sobotu 18. února se před školou sešli klaun, koza, kráva, medvěd, sova, řezník, kominík, sněhulák, muchomůrka, Jú a Hele v podání našich učitelů, neboť jsme již počtvrté pořádali a organizovali masopustní průvod.

Budovu školy hlídal tříhlavý drak, na třech stromech visely jitrnice a jelita, ve třech stáncích se zdarma podávala nejen slivovice, ale i ty nejlepší domácí speciality připravené v domácích kuchyních našich pedagogů. Na vše shora dohlíželi tři vysocí chůdaři s třemi vlajkami a také tři medvědi.

Zahájení a předání práva naší chase proběhlo v 9 hodin za účasti vedení naší školy a hanáckého souboru Hagnózek. Obávali jsme se, že dle předpovědí nám při této akci budou padat trakaře nebo se přinejmenším ženit kominíci. Naštěstí však svatbu měli jen komáři, a to ve skvělém pěveckém vystoupení žáků 2. a 4. tříd pod vedením našich hudebnic, p. učitelky Kaňákové, Mikolecké, Vojkůvkové a Václavíkové. Během jejich zpívání si lidé mohli i zatancovat nejen s medvědem.

Notně posilněni dobrým jídlem vyrazil průvod do ulic našeho města. Do čela průvodu jsme zařadili slaměné a hned za ně medvědy a pět  tanečnic ze zdejší ZUŠ s p. učitelkou M. Brázdilovou. Chůdaři za sebou skrývali hanácký soubor Hagnózek pod vedením paní Lenky Kořenkové. Součástí souboru jsou i naši žáci. O hudební doprovod během průvodu i vystoupení se postaral pan M. Kořenek, který celou aparaturu odnosil na svých bedrech v nůši.

Poblíž centra města Jú a Hele společně s Rákosníčkem a drakem rozhazovali dětem bonbóny. Ty onen sladký déšť přivítaly s radostí v očích s otevřenými dlaněmi. Dospělí si zase nabídli před Expozicí času chleba se škvarkama, který pro ně připravilo MKZ. Soubor Hagnóźek rozdováděl ulice centra našeho města svým veselým tanečním pásmem.

Před desátou hodinou jsme za příjemného počasí, rozverní a spokojení dorazili na Hlavní náměstí, kde nás přivítal sám pan starosta Orság. Předal nám klíč od města a právo, o které jsme žádali. Medvědi si pak vybrali tři hospodyně k tanci. Děti, které šly celý průvod od naší školy až na náměstí v masce, byly na závěr odměněny teplým čajem a tradiční masopustní koblihou. Dospělí vyrazili ke stánkům se zabijačkovými specialitami. Bylo možné zhlédnout také vystoupení kejklíře či muzikantů na chůdách nebo se svézt na historickém dřevěném kolotoči .

Celá krásná akce by se nemohla uskutečnit bez nasazení a několikatýdenních příprav žáků i pedagogů naší školy, SRPŠ, bez spolupráce s MKZ Šternberk, s hanáckým souborem Hagnózek z Hnojic, s obcí Hlásnice, Ovocentrem Valašské Meziříčí a několika dalšími jednotlivci a dobrovolníky, kterým patří velké poděkování. Děkuji vedení školy za podporu a také těm, kteří nám akci zdokumentovali - především paní Veronice Krajčové ( V.Kphoto ), paní učitelce Procházkové, panu Krejčímu a panu Sedlákovi. Věřím, že masopust ve Šternberku postupně získává na oblibě, přispívá k udržení tradic v našem městě a vzájemnému sblížení.

Ludmila Vacová

Datum vložení: 24. 2. 2023 7:45