Výstava stART s Vincentem se líbí

Vincent inspirující.

Slavnostní zahájení výstavy výtvarných prací žáků naší školy - stART s Vincentem proběhlo 16.9.2022 v rámci Dnů evropského dědictví ve Šternberském klášteře. Vernisáž v úchvatných prostorách komunitního centra se konala za účasti i proslovu pana starosty Stanislava Orsága. Nechyběla ani osobní podpora vedení Základní školy Dr. Hrubého ve Šternberku - naší paní ředitelky Lenky Hlaváčkové i paní zástupkyně Jany Vytřísalové.

Náš stART s Vincentem zahájil svým jiskrným zpěvem Pěvecký sbor ve Šternberku pod vedením pana Nikla. Program DED v klášteře nám rámcově přiblížila paní Blažena Axmanová. Samotnou výstavu našich žáků jsem pak krátce komentovala já coby výtvarnice a autorka výstavy, která na projektu inspirovaném dílem malíře Vincenta Chigniera pracovala ve spolupráci s francouzským umělcem žijícím v našem městě. Byl to tvořivý proces, který mne velmi bavil a přinesl také své ovoce. Potěšilo mne, že se vystaveným žákovským pracím dostalo ocenění a pochvaly z úst mistrů výtvarníků, kterých si tady ve Šternberku velmi vážím - pana Petra Skyvy, Libora Svobody i Petra Zlamala. Mám radost, že  naše výtvarné práce velmi pozitivně hodnotili také další hosté.

Vystavená díla si přišli prohlédnout nejen naši současní žáci, ale i někteří bývalí absolventi Základní školy Dr. Hrubého ve Šternberku spolu se svými rodiči či kamarády. Vincenta zastupovala jeho nejbližší rodina. Mnohé překvapilo, jak inspirativní mohou být obrazy umělce pro děti školou povinné. Někteří žáci se zaměřili například na hanácké nebo ptačí motivy v malířově díle, jiní hledali expresivní výrazy a nálady ve tvářích Vincentových obrazů. V hodinách výtvarky si tak skupiny žáků zahrály na restaurátory, spisovatele nebo ilustrátory. Nadšeně malovali černou kávou, lepili koláže z novin či vytvářeli proláže. Na výstavě nechybí ani muchláže, perokresby a sgrafita. Dá se proto říci, že kolekce prací je nejen přehlídkou možných přístupů k uměleckému dílu, ale také jakousi paletou výtvarných technik a ukázkou, jak se dá pracovat s uměleckým dílem v rámci výuky.

Děkuji všem vystavujícím žákům, děkuji panu Antonínu Geržovi za fotografie. Slova díků patří také paní Zuzce Vyjídákové, mimojiné rovněž výtvarnici. Jsem jí vděčná za iniciaci naší výstavy i za její pomoc s instalací před vernisáží. Především pak děkuji malíři Vincentovi a paní Ludmile Chignier za milou spolupráci a úžasnou nejen výtvarnou, ale i životní motivaci našich žáků. Vincentovi patřila i závěrečná píseň pěveckého sboru ve francouzštině. Ke zpěvu sboristů se přidal i Ernest Chignier, syn malíře Vincenta. My ostatní, co francouzsky neumíme, jsme si počkali na skvělou cimbálovku Vojara. Lidové tóny do zahájené expozice vnesly tu jedinečnou srdečnou atmosféru, při níž mnozí se sklenicí vína vesele zpívali a užívali si dlouho nejen naší výstavy, ale i celého pestrého programu  Dnů evropského dědictví ve Šternberském klášteře.

Ludmila Vacová

Datum vložení: 22. 9. 2022 16:36