Zažít les jinak

Kde ticho promlouvá.

Nebyla to jen tak obyčejná procházka lesem. Pracovníci podniku Lesy České republiky, s. p., kteří běžně v práci obhospodařují lesní majetek, vodní toky a bystřiny, nám tentokrát umožnili poznat a vnímat les úplně jinak. Nejdříve nám popsali, jak probíhá jejich běžný pracovní den, a pak už jsme společně v lese poznávali zvířata, na vlastní oči jsme si prohlédli dřevomorku, paroží i kůži kuny.

Pokusili jsme se také ztišit svoje hlasy a kroky, abychom lépe uslyšeli a intenzivněji vnímali zvuky lesa, a nebyl to nijak jednoduchý úkol. Zavázané oči děti nutily soustředit se na mimo zrakové vjemy a vnímat své okolí jen pomoci sluchu a hmatu. Propojení řetězem rukou musely důvěřovat tomu, kdo je vedl. Následovala o hodně akčnější a hlučnější zábava, a to přetahování lanem. Zklidnili jsme se až u povídání o koních a jejich náročné a nezastupitelné práci v lese, kde dodnes tahají z těžko dostupných míst dřevo.

Nakonec děti dostaly do rukou různá nářadí a předměty, aby si vyzkoušely, co vše předchází stavbě dřevěné chaty. Prošli jsme si společně celý náročný proces od výběru stromů, použití motorové pily, a nezapomněli jsme ani na svačinu a kávu pro lesníka. Vysvětlena byla i práce projektanta, tesaře a truhláře. Rukama nám prošly metry, pilky, pilníky, abychom pochopili, co všechno dřevostavba obnáší a jak nás les štědře obdarovává.

Kateřina Blahušová, vych.

Datum vložení: 24. 5. 2023 9:11