"Výchova je to, co v člověku zůstane, když zapomene, co se naučil."
Hlavní náplní práce výchovné poradkyně je ve spolupráci s učiteli (zejména třídními) a s rodiči žáků plnit úkoly pedagogického poradenství v oblasti výchovy, vzdělávání a profesní orientace, proto se ve své činnosti zaměřuje především na:
Pravidla pro poskytování poradenských služeb stanovuje vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních.
Poradenské služby ve škole jsou zajišťovány výchovnou poradkyní, školní metodičkou prevence a ve spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou Olomouckého kraje a Speciálně pedagogickým centrem v Olomouci také speciálními pedagogy a psychology.
Standardní poradenské služby jsou žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogickým pracovníkům poskytovány bezplatně. Podmínkou poskytnutí školní poradenské služby žákovi je písemný souhlas jeho zákonných zástupců. Souhlasu není třeba v případech, kdy je ohroženo tělesné či duševní zdraví žáka nebo osob v jeho okolí, a tehdy, když o psychologické vyšetření požádá soud.
Práce s důvěrnými daty a informacemi, které získávají poradenští pracovníci v souvislosti s výkonem své poradenské činnosti, probíhá v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Za úroveň poskytovaných poradenských služeb zodpovídá ředitelka školy.
Spolupráce se školskými poradenskými zařízeními
zajišťuje péči dětem a mládeži ve věku od 3 do 19 let zejména v těchto oblastech:
Činnosti výchovné poradkyně v rámci kariérového poradenství:
Další informace o volbě povolání a přijímacím řízení v sekci Rodiče / Informace pro rodiče.