Den kariérového poradenství

Na cestě za budoucím povoláním.

Ve čtvrtek 5. května se na půdě MKZ Šternberk konala akce pro žáky 5.-9. tříd zaměřená na volbu povolání.

V sále kulturního zařízení vystoupily různé osobnosti, které se podělily se žáky o své zkušenosti, jež získaly na své cestě  za kariérou. Zástupci Úřadu práce a Univerzity Palackého v Olomouci přiblížili svoji činnost dětem, nabídli možnost pomoci při výběru povolání, zhodnotili vývoj současného trhu práce, představili perspektivní obory, dali prostor pro diskusi. Co obnáší práce všeobecné sestry v psychiatrické léčebně a jak celá tato organizace funguje, popsala paní Buchtová. Svoji velkou pozornost si přitáhlo vystoupení zástupců Sboru dobrovolných hasičů z Bělkovic-Lašťan. Žáci zvědavě okukovali velké požárnické auto a zajímali se o zásahy hasičů a náročnost této práce.

Na dvoře MKZ byly umístěny stánky Úřadu práce, Mediátora pro vzdělávání, zástupců místních firem, hasičů, Charity Šternberk, Psychiatrické léčebny, UP Olomouc, VOŠ a SPŠE Olomouc, SOŠS Olomouc, firmy Mercedes-Benz. Pro kluky byly velkým lákadlem hlavolamy a dřevěné stolní hry, výroba motivačních buttonů, auto firmy Mercedes, připojené na diagnostiku, do kterého si mohli sednout a pokochat se komfortním interiérem. Děvčata si zase vyzkoušela odběr umělé krve skutečnou odběrovou jehlou na figuríně, masáž srdce, overal, který sloužil v době covidu k ochraně zdravotnického personálu. V malé dílničce si vyrobily náramek z korálků, naučily se drhat.

Nechyběly ani stánky s občerstvením, fotokoutek, autogramiáda youtubera Lukefryho a hudební skupiny Marcel. Celým pořadem nás provázel moderátor Martin Kapek.

Jana Lounová

Datum vložení: 6. 5. 2022 7:40