Óda na Vincentovo dílo třídy 7.C

Zajímavý projektový den si užili dne 24.9.2020 žáci 7.C přímo na výstavě obrazů V. Chigniera v Expozici času a také ve výtvarné dílně naší školy.

Malíř dětem povídal nejen o svém životě, ale i o prvních malířských krůčcích, o svém studiu ve Francii  i o současné tvorbě ve svém šternberském ateliéru. Poznatky žáci zúročili ve svých pracovních listech.

Poté se hravou formou blíže seznámili s umělcovými obrazy. Žáci obdrželi výřezy z kartónu - ve dvojicích pak hledali a nacházeli zajímavé detaily ve Vincentových obrazech.

Kouzelnou galerii ve sklepení Expozice času děti doslova oživily, když se alespoň na chvíli staly samy součástí vybraného malířova obrazu. Ve svých neobvyklých figurálních kompozicích jednotlivci předváděli tzv. živé obrazy před originály Vincentovými. Kromě pohybových aktivit se pokoušeli i o gesta a pantomimimické ztvárnění jednotlivých malovaných portrétů.

Žáci také na základě barevných fotokopií vybraných obrazů  pátrali po exponátu, ze kterého detail pochází…V této fázi se také připravili na vlastní kreativní tvoření ve výtvarné dílně školy.

Ve škole pak měli možnost volby samostatného nebo skupinového výtvarného projevu.

Větší část třídy individuálně kresliladetail obrazu z výstavy V. Chigniera. Zvolili jsmetechniku kresby olejovým pastelem Gioconda. Menší skupina žáků se nechala inspirovat street-artovým uměním z okolí školy. Překreslili si na formát A1 motiv ptáka s knihou, který je vyobrazen na zdejší knihobudce. Pokračovali technikou anilinovými barvami kolorované perokresby.

Nakonec někteří píší děkovný dopis Vincentovi. V něm oceňují, jak si umělec šel za svým snem i přes počáteční nevoli rodičů, uznávají jeho talent i píli. Na závěr projektového dne proběhla sponánní  autogramiáda –podpis umělce na pracovním listě o V. Chignierovi dal celé akci punc vzácného a jedinečného prožitku.

Mgr. Ludmila Vacová

Óda na Vincentovo dílo třídy 7.C