ZŠ Dr. Hrubého třikrát na 1. místě v kraji!

Pět výtvarných prací postupuje do celostátního kola.

Štětec a plátno, pero a papír nebo pastelky jsou už minulostí… Digitální svět otevírá výtvarnému tvoření nové možnosti. Ukázat kreativní přístupy k uměleckým dílům se pokusili individuálně někteří zainteresovaní žáci 1.i 2. stupně naší školy. Výtvarně přemýšleli nad originálním zpracováním podtémat jako je Můj přítel robot, Můj báječný dům zázraků, Interpretace evropského umění nebo Kde jsou ty časy ! Z obrázků žáků, které do konce března odevzdali, jsme vybrali jen ty nejlepší a zaslali za školu do krajské výtvarné soutěže Evropa ve škole.

Jedná se o soutěž, která v naší zemi probíhá již od roku 1992. Každoročně ji vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Má stejného pořadatele jako všem důvěrně známé olympiády z jazyků i ostatních humanitních či přírodovědných předmětů. V České republice právě probíhá jubilejní 30. ročník EVŠ, v evropských zemích je organizovaná již od roku 1953.

Témata vyhlašuje pro všechny zúčastněné státy EU centrála soutěže v Berlíně. Mottem letošního roku soutěže je DIGITALIZACE V EVROPĚ: DIGITÁLNÍ EU – a TY?

Výtvarné práce žáků v kraji posuzovala odborná porota. Základní škola Dr. Hrubého 2 ve Šternberku na výsledkových listinách krajského kola doslova září. Obsadili jsme tři 1. místa ve třech kategoriích, dvě 3. místa a navíc jsme získali jedno čestné uznání. Pět výtvarných prací z naší školy si tak zajistilo postup do celostátního kola!

V I. kategorii (4-8 let) se s kolážemi ze starých obrazů nově připomínajících rastr umístil na 1.místě Ondřej Vaca z 2.C. Zajímavou proláž z obrázků české a italské architektury do soutěže zaslal  Michal Krejčiřík rovněž z 2.C.

Ve II. kategorii ( 9-12 let) si 1. místo vybojoval Matyáš Ocelka ze 7.A. Vytvořil dva dokonalé svítící i pohybující se roboty se zvuky a natočil k nim i video. 3. místo pak získala Jana Mikolajková ze 7.C. Idylická, lehce nadsazená fotografie s koláží zvaná Pro klidné chvíle v HARANTÉNĚ vyvolá úsměv na tváři nejednoho z nás. Porota v II. kategorii udělila také čestné uznání, a to žákyni Bedřišce Čechové ze 6.B. Inspirací se jí stalo  světově proslulé plátno Dívka s perlou. Její pokus o živý obraz vypadá vskutku jako živý. Fotografii doplnila i dvěma akrylem malovanými obrazy. Zvláštní ocenění pedagogů školy si zaslouží i Stella Parobková ze 6.B za svůj nejen giocondou kreslený kočičí palác, ale také za fantastické obrazy kouzelného kočičího domu z jídla či oblečení. Inspirovala se malířem na dvoře Rudolfa II. - G. Arcimboldem. Potravinový obraz byl nejen pastvou pro oči a soutěžním dílem, ale i výtečnou večeří.

Ve III.kategorii ( 13-16 let) porotu oslnila skvělá práce Tadeáše Ocelky z 8.A.Prokázal zde svůj talent i nadprůměrné dovednosti práce s počítačovou grafikou. Jeho fotografie zvaná Robočlověk (napůl člověk, napůl robot) je vykoupená několika desítkami hodin u počítače. Táďa získal 1.místo ve své kategorii. Celé dlouhé zimní večery trávila nad tvorbou tří pestrobarevných obrazů i Nikola Parčová, žákyně 9.B. Názvy jako Osvíceni online výukou či Topím se, pomoc… jsou pro dnešní dobu více než příhodné. Nikola se umístila na 3. místě a spolu s dalšími čtyřmi oceněnými pracemi jejich spolužáků, kteří se umístili na 1.-3. místě, postupuje její soubor do celostátního kola.

Všem zúčastněným žákům děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy v kraji a oceněným navíc gratulujeme k excelentním výsledkům. Přejeme jim, ať zazáří i v kole ústředním, které proběhne na přelomu dubna a května v Praze.

Mgr. Ludmila Vacová

Datum vložení: 20. 4. 2021 8:34